Inspire 2 to dron firmy DJI, który nie należy do zbyt świeżych na rynku. Jego premiera miała miejsce w 2016 roku. Od tamtego czasu w konstrukcji nie zmieniło się właściwie nic. Jedyne usprawnienia dotyczyły tylko i wyłącznie kamer Zenmuse montowanych do drona. Inspire 2 wyglądem bardzo przypomina swojego poprzednika.

Parametry zestawu dron + kamera mogą być różne z racji możliwości montażu różnych kamer Zenmuse: X4S, X5S oraz X7. Sam craft (dron bez kamery) pozostaje ten sam. Rozwija prędkość do 94 km/h, posiada wbudowaną kamerę FPV, systemy omijania przeszkód, na jednym ładowaniu lata 23-27 minut w zależności od zamontowanej kamery.  To naprawdę zaawansowana konstrukcja, obudowę wykonano ze stopu magnezu i aluminium, a ramiona z włókna węglowego. Oczywiście nie pozostało to bez wpływu na cenę.

Parametry kamer też nie budzą większych zastrzeżeń. Najwyższa jakość, jaką możemy osiągnąć z dokupionymi kodekami, to 6K CinemaDNG, 5.2K Apple ProRes. No dobra, parametry mogą trochę przynudzać, poza tym znajdziecie je bez problemu np. na stronie producenta. A jak interesujecie się tym sprzętem, to na pewno znacie je prawie na pamięć 😉 Zastanówmy się, czy warto wydać co najmniej 25 tysięcy złotych na nowego drona Inspire 2 w zestawie z kamerą. Zapewne wielu droniarzy czekało na Inspire 3, bo po tylu latach każdy oczekiwał kolejnej wersji z nowymi możliwościami. Niestety nikt się nie doczekał, DJI wypuściło nową partię tego samego sprzętu, ale w gotowych zestawach, bez możliwości zakupu osobno kamery, osobno drona. Niżej znajdziecie więcej informacji na ten temat. Powiem tak: jeżeli filmujesz z powietrza i dotychczas latałeś np. Phantomem 4 Pro albo Mavic 2 Pro, a czujesz niedosyt, to WARTO. Inspire 2 to zupełnie inna półka (cenowa też). Możliwość wymiany obiektywów, kontroli przez dwóch operatorów (drona i kamery), rozwijana prędkość, jakość obrazu. Aż miło się na tym pracuje, naprawdę. Jeżeli natomiast zajmujesz się głównie fotografią z powietrza, to NIE WARTO. Chyba że masz na zbyciu te 25K i chcesz się pobawić latającym aparatem z wymienną optyką, to możesz spróbować.  Pamiętaj też, że te 25K, o których wspominam, to dopiero początek wydatków. Przyjrzyjmy się przykładowym zestawom. Spojrzenie na cenę jest oczywiście kwestią bardzo indywidualną, będzie więc obiektywno-subiektywnie.

Inspire 2 – dron i akcesoria – cennik i przykładowe wideo

DJI Inspire 2 X5S Standard Kit

Cena: ok. 25000 zł. W skład tego zestawu wchodzi dron Inspire 2 z kamerą Zenmuse X5S (Sensor Micro 4/3) oraz obiektywem 15mm i standard dla wszystkich zestawów, czyli: dwie baterie, kontroler (w wyższych wersjach jest to kontroler Cendence), ładowarka, walizka transportowa, kabelki, instrukcje itp. To jest NAJNIŻSZY zestaw, jaki możemy kupić. Cena do zaakceptowania, chociaż wiele osób mówi, że wolałoby kupić za te pieniądze używane auto 😀

DJI Inspire 2 X5S Advanced Kit (RAW)

Cena: ok. 35000 zł. W skład tego zestawu wchodzi dron Inspire 2 z licencjami CinemaDNG/Apple ProRes, aparaturą sterującą Cendence oraz kamerą Zenmuse X5S.

DJI Inspire 2 X7 Standard Kit

Cena: ok. 36000 zł. W skład tego zestawu wchodzi dron Inspire 2 z kamerą Zenmuse X7 (Sensor Super 35) oraz obiektywem DL-S 16mm. W porównaniu do najtańszego DJI Inspire 2 X5S Standard Kit różnica leży jedynie w kamerze.

DJI Inspire 2 X7 Advanced Kit (RAW)

Cena: ok. 45000 zł. W skład tego zestawu wchodzi dron Inspire 2 z licencjami CinemaDNG/Apple ProRes, aparaturą sterującą Cendence, kamerą Zenmuse X7 oraz obiektywem DL-S 16mm. To najdroższy zestaw, jaki możemy sobie sprawić.

Porozmawiajmy teraz o niektórych kosztach dodatkowych:

– zestaw dodatkowych akumulatorów (Inspire 2 potrzebuje dwóch jednocześnie do latania): ok. 1800 zł;

– obiektywy do kamery X5S: ceny bardzo różne, 800 zł, 1000 zł, 15000 złza sztukę. Sam musisz ocenić, ilu potrzebujesz;

– obiektywy do kamery X7: tutaj sprawa jest mniej skomplikowana, bo DJI sprzedaje zestaw obiektywów za…  ok. 21000 zł;

– walizka transportowa: jeżeli komuś zależy na szybszym przygotowaniu sprzętu do lotu, powinien zaopatrzyć się w walizkę pozwalającą na transport drona w trybie Ready To Fly, czyli z opuszczonym podwoziem. Koszt takiej walizki na drona i akcesoria to ok. 2000-3000 zł;

– tablet lub telefon do podglądu na żywo z kamery: ceny różne, kwestia wygody. Niektórzy korzystają z telefonów, które mają na co dzień, inni kupują tablet tylko do drona.

Do serii Inspire 2 jest jeszcze wiele innych akcesoriów, np. Focus Ring, dyski SSD (niezbędne dla dronów z licencjami), pierścienie balansujące (dla różnych obiektywów do X5S), stacja ładująca (do ładowania większej ilości akumulatorów), monitory CrystalSky (jeżeli telefon lub tablet nie wystarcza), filtry na obiektywy itd. Taki zestaw na full-wypasie może kosztować nawet sto kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tyle w temacie. Z drugiej strony: czemu by nie spełniać swoich marzeń o lataniu? 😉

Tańsze drony, które warto sprawdzić

Ten artykuł zawiera linki sponsorowane.

DJI Inspire 2

25000 zł
8.3

Jakość wykonania

10.0/10

Możliwości konfiguracji

10.0/10

Dodatkowe akcesoria

10.0/10

Czas lotu

10.0/10

Jakość wideo

10.0/10

Cena

6.0/10

Mobilność

2.0/10

Plusy

 • Zaawansowane systemy omijania przeszkód
 • Nagrywanie wideo RAW do jakości 6K
 • Prędkość do 94 km/h
 • Długi czas lotu jak na taką wagę
 • Wysokiej jakości materiały wykonania
 • Wymienna optyka
 • Możliwość sterowania przez dwóch operatorów
 • Bogate opcje konfiguraccji
 • Liczne akcesoria dodatkowe

Minusy

 • Wysoka cena
 • Mało mobilny, do transportu wymaga samochodu

Dodaj komentarz

Przypnij